GPS ostrzega przed zagrożeniami na drodze.

Rynek GPS rozwija się bardzo dynamicznie. Systematycznie pojawiają się nowe urządzenia GPS wyposażone kolejne bardzo przydatne i praktyczne funkcje. Tego rodzaju dodatki są coraz powszechniejsze nawet w podstawowych modelach aut.

Dzisiaj samochodowy GPS już nie tylko pokazuje drogę i informuje o położeniu obiektu. Aparat informuje kierowcę o trudnościach, jakie może napotkać, podróżując daną trasą (wypadki, roboty drogowe, korki, zmiana organizacji ruchu, objazdy).

Monitorowanie GPS już dawno przestało być głównym zadaniem, do wykonanie którego wykorzystuje się odbiorniki nawigacyjne. Obecnie można za ich pomocą prowadzić rozmowy głosowe, sprawdzać pocztę elektroniczną, przejrzeć wiadomości w internecie.

Technologia bluetooth pozwala rozmawiać w trybie głośnomówiącym. Odbieranie i nawiązywanie rozmów w trakcie jazdy jest dzięki temu bezpieczniejsze.

Ponadto możemy określić kryterium, w jakim system będzie nam wyświetlał trasę. Możliwy jest wariant: szybki, oszczędny i optymalny. Nowe odbiorniki mają nawigację „strzałkową” - po wprowadzeniu współrzędnych miejsca docelowego urządzenie wskazuje strzałką drogę do niego.

Bardziej wymagającym użytkownikom poleca się urządzenia GPS, które są odporne na wilgoć, wstrząsy, kurz i zabrudzenia. Taki sprzęt można więc bez obaw używać w ciężkim terenie (np. podczas rajdów). Nie jedyna to zaleta - zwykle tego rodzaju urządzenia są znacznie bardziej trwałe i warto się w nie zaopatrzyć nawet jeżeli z założenia będziemy sie poruszać limuzyną, po utwardzonych drogach.

Published by